Előfordult már, hogy valamely ajándékozásra szánt apróságnak nem is volt olyan egyszerű a megfelelő csomagolást megtalálni? Velem bizony igen. Vagy a mérete ("sehol nincs ilyen kicsi zacsi a világon"), vagy az anyaga (túl puha, nem tartja meg..), vagy a stílusa nem illett éppen. Ezt könnyen megoldhatjuk! :)
Akár előző ajándék-lakásdísz készítésből maradt papír, alkatrész, segédanyag felhasználásával magát a tárgyat rejtő-védő burkolatot is egyedivé tehetjük!
Szükséges anyagok, eszközök
- hullámkarton
- olló
- vonalzó
- körző
- ragasztó
- fogvájó
- szalag
Elkészítése:
Vegyünk egy egyszerű mécsestartót, amit szépen díszítettél üvegfestéssel, már csak valami olyan kéne, amiben át lehet adni.
Egy lehetőség a kartonból készülő méretezhető dobozka, melynek nagysága igazítható a becsomagolandó tárgy méreteihez. A mécsestartó átmérője 8 cm, magassága 3 cm. Vágjunk ki a hullámkartonból, vagy hasonlóan vastag kartonból (2 eltérő, ellentétes, vagy együtt jól mutató színű, jelen esetben ez a zöld, illetve piros) egy-egy csíkot, a tárgy alapjának, itt a mécsestartó átmérőjének megfelelő szélességben. A dobozka alja négyzet alakú lesz (itt 8x8 cm). Oldalmagasságát a tárgy magasságának megfelelően mérjük (itt 3-3 cm az alap két oldalán), a fedele az aljának fele.
A fedele lehet félkörív, vagy sima téglalap. Ha félkör, akkor az oldal közepébe szúrva a körző hegyét, félkörívet rajzolunk, annak mentén vágjuk le a szélét. A hajtásvonalakon húzzunk végig az olló tompább felével, vagy vonalzóval, kés tompa hátával. A két csíkot tegyük keresztben egymásra. Nem kötelező, de jobb, erősebb, ha össze is ragasztjuk. (vékonyan kent decoupage ragasztó, technokol. Ez esetben várjuk meg, míg megszárad.)
Hajtsuk össze a dobozt, a fedelét úgy alakítjuk ki, hogy felváltva belülre illetve kívülre kerüljön a négy lap egyik illetve másik fele.
Ha a tárgy kisebb, könnyebb, akkor lehet vékonyabb kartonból a dobozka, akkor finom, kecses lesz, viszont sérülékenyebb is. Ha nehéz tárgyat teszünk bele, mint a mécsestartó, akkor feltétlenül kötözzük össze kis lyukakat fúrva fogpiszkálóval
és azokba szalagot kötve, vagy az egészet hagyományosan szalaggal összekötve.
Díszítésére, főleg ha sima kartonból van, bármilyen az alkalomhoz, a megajándékozotthoz illő apróságot (kis kép előző decoupage ajándék készítésből, ékszer alaktrész fémből, fonalgrafika...)használhatunk.
A másik lehetőség a gúla forma.
A csomagolandó tárgy alapméretének megfelelő lesz a négyzet alakú alj. Az oldalait alkotó háromszögek magassága legyen annyival hosszabb, mint a tárgy magassága, hogy össze tudjuk kötni, mikor a tárgy már benne van. (Érdemes sima hulladék papírból kísérleti darabot készíteni, vagy Pitagorasz tétel segítségével kiszámítani, ha ismert (jól mérhető, lehetőleg egész szám) a tárgy alapja (ennek a fele "a") és magassága (ez "b"). A gúla oldalmagassága lesz "c" és legyen ráhagyás 1-2 cm, hogy össze lehessen kötni.) Itt az alap 4x4 cm, az oldalak magassága 8 cm, egy db konyakosmeggy csücsül benne kényelmesen, átadásra várva.
Megrajzoljuk a négyzetet és a 4 háromszöget, hajtásvonalakon húzunk az olló tompa felével, felhajtjuk az oldalakat.
Fogpiszkálóval, vagy szélesebb szalaghoz, ha pl. nagyobb a gúla, lyukasztóval, vagy kisollóval kilyukasztjuk a megfelelő helyen. Ezekbe kívül haladva befűzzük a szalagot.
Én a végén egyenesre vágtam a csúcsokat, mert nem szép, ha megtörnek, lehet eleve egyenesre méretezni. A gúla oldalát tetszés szerint díszítjük.
Kellemes időtöltést!
Készítette:
Sándy Gabriella
sgabo@gmail.com