A héten nem bírtam ellenállni egy akciós pirográfnak. (Hobbyboltokban is beszerezhető.) Vettem egyet, és bár utoljára 8-10 évesen csináltam hasonlót nagyapám forrasztópákájával, ki is próbáltam gyorsan. Tudom, hogy ez a technika nem az, amiről egyenlőre tanácsadóként beszélhetnék, de azt gondoltam nem teszek azzal semmi rosszat, ha veletek - az új technika követőivel együtt tanulok, tapasztalok, rontok és javítok, csinálok szépet és kevésbé szépet... Legyen ez az a technika, amit együtt csinálunk, az első botladozó lépéstől...
Szükséges anyagok, eszközök:
- pirográf
- pici hatszögletű fadoboz
- pici csavarhúzó
- golyóstoll
- ragasztószalag
- indigó
- sablon
Szükséges anyagok, eszközök megvásárolhatók a Kreatív Hobby üzletekben.
(www.kreativhobby.hu)
Elkészítése:
Ha a kiválasztott minta helyének útjában áll a dobozka zsanérja, szereljük azt le. Könnyebb lesz a dolgunk, ha nem kell azt kerülgetni munka közben.
A sablont ragasszuk fel a dobozra úgy, hogy a sablon és a doboz közé rögzítsük ezzel együtt az indigót is. Ügyeljünk az indigó helyes irányára, nekem ugyanis az izgalom hevében elsőre sikerült a sablon hátoldalára másolni a mintát... :-)
A tollal rajzoljuk át a mintát.
A pirográffal égessük meg a fát a mintának megfelelően...
Én egészen biztosan nem jól csináltam, mert nem lett szép egyenletes a minta. Így az első kísérlet - és több száz pirogravírozott kép - megnézése után azt gondolom, hogy a minta akkor lesz szép egységes, ha apró pontokkal égetjük ki a mintát. Ehhez merőlegesen kell tartani a pákát a tárgyra. Azt hiszem a fejet sem jól választottam meg, mert ez túl vastagnak bizonyult az icurka-picurka mintához. Kicsit a gravírozómból indultam ki, gondolván ha nem nyomom rá, nem fog nagy foltot égetni. Rosszul gondoltam. Nagyot éget, hiszen a hő "tovább ér", mint a páka hegye és ez bizony sokat számít.
Valamint azt gondolom, hogy a pirogravírhoz a fenyőfa anyag sem a legideálisabb.. Túl puha, nagyon hamar krátereket lehet bele égetni, ha a nyomás erejére és idejére nem figyel oda az ember lánya(fia).
Ha elkészültünk, szereljük vissza a zsanérokat.
Világos fapáccal, vagy lakkal kezelhetjük, színezhetjük a tárgyakat.
Egy kis balesetvédelem: Gondolom az is tudja már, aki sosem hallot még e technikáról, hogy itt valami nagyon forró dologgal dolgozunk. Vigyázzunk hát, az égési sérülés nagggyon tud ám fájni! Ne dolgozzunk vele, ha kisgyerek, vagy szeleburdi háziállat van a közelünkben. Soha egyetlen percre se "szaladjunk" el a páka mellől, mondván hogy nem húzom ki, hisz csak egy pillanatra megyek el! Soha ne tegyük csak úgy az asztalra az állványkája nélkül, ha nem akarunk abba is mintát égetni. :-) És senkinek eszébe se jusson menet közben fejet cserélni!!! (kb. 20 perc a lehülési idő!)
És engedjetek meg még egy megjegyzést: Aki szereti a tűz illatát, az imádni fogja ezt a technikát!!!
Készítette:
Által Anikó
aniko.altal@gmail.com
www.uvegvarazs.5mp.eu